Šestá Otevřená zahrada opět úspěšná

Chladné počasí a průtrže vody se pokoušely pokazit šestý sborový festival Otevřená zahrada, který se uskutečnil 17. května v Evangelickém kostele v Libčicích nad Vltavou. Nevlídné počasí naopak nalákalo do kostela davy hudby chtivých návštěvníků. Mimořádným zážitkem pro posluchače i účinkující bylo závěrečné společné provedení skladby Missa Brevis Zdeňka Lukáše, do kterého se kromě pořádající Scanduly také zapojili hosté ze Slovenska, Švédska a pražští Pueri Gaudentes. Sbor z více než 60 zpěváků dirigoval sbormistr švédského sboru Alexander Einarsson.

Ke zpěvákům se mimořádně přidali i sbormistři Pueri Gaudentes Libor Sládek a Scanduly Jan Šindelář. „Missu Brevis v Libčickcém kostele zpíváme letos již podruhé, ale poprvé jsem si mohl vychutnat jako zpěvák,“ řekl Jan Šindelář. „Nechat se vést je úžasný zážitek, každému sbormistrovi bych to jednou za čas doporučil“.

Carillon za pestrého hudebního doprovodu zahájil festival veselými židovskými a cikánskými písničkami, zatímco Byzantion přednesl především církevní hudbu východní Evropy. Klenota rozezpívala celý kostel anglickými a irskými písněmi a francouzská šansoniérka Cecile da Costa okouzlila všechny svým šarmem i úchvatným přednesem.

Švédští hosté zklidnili posluchače melancholickými severskými písněmi, především finská skladba o motýlovi, který může žít jen jeden den, zněla posluchačům dlouho v uších. Chorus Minor ze Slovenské Levoče představil slovenskou sborovou hudbu i pro nás známější slovenské lidové písně. Za zpěvu chorálu Ktož jsú boží bojovníci nastoupil v závěru večera mužský sbor Pueri Gaudenes a fantastičtí solisté v čele s charismatickým sbormistrem si získali okamžitou přízeň publika.

Čestným hostem festivalu byl významný hudební pedagog a skladatel Pavel Jurkovič, kterého jsme přivítali již na druhém ročníku festival věnovanému Carlu Orffovi. Pavel Jurkovič je široké veřejnosti znám především úpravou lidových písní a tvorbou vlastních, díky kterým se naučilo zpívat několik generací dětí.

Festival finančně podpořil Státní fond kultury, ÚJV Řež, a.s., město Libčice nad Vltavou, Josef Rous, Výzkumný ústav včelařský, s.r.o. a Nadační fond Věry Třebické – Řivnáčové. Festival Otevřená zahrada byl součástí Týdne amatérské tvorby.

 

Více informací také na Facebooku

 

Petra Karnetová